piątek, 1 lutego 2013

Warsztaty Kreatywnego Rozwiązywania Problemów cz. I

Pochwalę się, że zakończyłam kolejne warsztaty - tym razem tematem było "Kreatywne rozwiązywanie problemów".

To naprawdę fajna sprawa! W przypadku dużych, skomplikowanych problemów - bardzo często robił mi się w głowie bałagan. Myśli przeskakiwały z tematu na temat, rozwiązania i krytyka przeplatały się i mimo, że poszczególne argumenty były logiczne i słuszne- traciły znaczenie w chaosie.

Przykład? Jakie auto kupić?
Chcę coś małego, żeby mało paliło. Zarazem lepsze będzie większe bo przyda się w trasy. Małe za to lepiej się przyda w mieście. Najbardziej podobają mi się alfy. Ale najlepsze są auta niemieckie. A w sumie alfy są właśnie małe. Jednak niemieckie palą mniej- od nawet najmniejszej alfy itp itd.

Często miałam w głowie miks- czyli tzw. Zupę Myślową.

Dzięki warsztatom poznałam metody by te myśli usystematyzować czyli zamienić zupę myślową na Mapę Myśli.

Metoda 1:
DIAGRAM RYBY czy Diagram Ishikawy - określamy problem zadając pytanie Dlaczego? Np. dlaczego chcę zmienić auto. Odpowiedzi i rozwiązania zapisujemy na schemacie ości ryby. Technicznie wygląda to tak: http://pl.wikipedia.org/wiki/Diagram_Ishikawy
Metoda bardzo pomocna zwłaszcza w rozwiązywaniu konkretnych problemów.

Metoda 2
KWIAT LOTOSU czyli wymyślanie rozwiązań zaczynając od wyrazu "Jak", "W jaki sposób". W moim przykładzie będzie to zatem: "W jaki sposób mogę wybrać najlepsze auto".

Do pierwszego pytania dodajemy mniej więcej 5,6 odpowiedzi, np.
1. Wybór czy chcę auto duże, czy małe
2. Wybór marki
3. Rozmowa z bliskimi
4. Lektura testów i artykułów o autach
5. Popytać o opinię

W dalszej kolejności tworzymy kwiat lotosu, czy do każdego z rozwiązań dopisujemy konkretyzację- poprzez pytania Jak? Gdzie? Kiedy? Z kim? Za ile? itp. Dalsze pytania zadajemy tak długo aż otrzymamy konkretną odpowiedź. Przykładowo:

1. Wybór czy chcę auto duże, czy małe/ zalety dużego, zalety małego, wady dużego, wady małęgo, moje gusta/
2. Wybór marki/ niemiecka czy może japońska/ dlaczego niemiecka/dlaczego japońska/ która ma lepsze opinie/ jakie są wady tych marek itp
3. Rozmowa z bliskimi/ z kim/o czym?/ kiedy porozmawiam?/
4. Lektura testów i artykułów o autach/ gdzie/ jakie portale/ jaka prasa/ile czasu na to poświęcę?
5. Popytać o opinię/ popytam koleżanki (jakie?)/ popytam mechaników/ popytam właścicieli aut jakimi jestem zainteresowana

Do każdych kolejnych pytań mogę dodawać kolejne pytania i odpowiedzi aby w końcu znaleźć rozwiązanie.
Zachęcam do lektury: http://www.inzynieriakreatywnosci.put.poznan.pl/images/wyklad4.pdf :)

Polecam uczestnictwo w podobnych warsztatach- potrafią świetnie rozjaśnić myślenie i tworzą czytelną ścieżkę prowadzącą do rozwiązania problemu.


"Zupa myślowa" jest dla umysłu ciężkostrawna i potrafi się odbić od nadmiaru składników. Zdecydowanie polecam lekką i przejrzystą Rybkę Ishikawy - porządkuje nam problem i przybliża do deseru- czyli rozwiązania:)!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz